مصرف کود در سیستم آبیاری قطره‌ای

در این روش راندمان جذب نسبت به سایر سیستم‌ها بسیار بالاست به‌طوری ‌که مقدار آن در حدود ۹۵ درصد است.                                                                                          در این روش می‌توان از تانک کود و شیرهای ونتوری که بوسیله آنها می‌توان کود را به سیستم تزریق کرد استفاده کرد.

روش تانک کود

یک مخزن تحت فشاری هست که برای تزریق انواع کودها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مخزن‌ها با ظرفیت‌ و مدل‌های مختلف در بازار عرضه می‌شوند.                                  مکانیزم کار این تانک‌ها براساس اختلاف فشار ایجاد شده در مسیر است که با اینکار کودها به تدریج از مخزن وارد مسیر آب شده و در اختیار گیاه قرار می‌گیرد.

 

روش‌های کود دهی

 

توجه: موقع ریختن کود به مخزن  آن را به تدریج داخل مخزن ریخته و هم بزنید تا کامل حل شود، درصورتی که چند کود را به صورت ترکیبی مصرف می‌کنید از ریختن همزمان آنها به تانک کود خودداری کنید.                                                                                   برای این کار در ابتدا هر کدام از آنها را داخل مخزن ریخته و با آب حل کنید، سپس کود بعدی را اضافه کرده و دوباره به طور کامل هم بزنید تا محلول یکنواختی از کود تهیه شود.

شیر ونتوری

روش دیگر تزریق کود به سیستم‌های آبیاری قطره‌ای استفاده از شیرهای ونتوری است. عملکرد این شیرها هم شبیه تانک کودی است، مکانیزم عمل این شیرها بر اساس اختلاف فشار هیدرولیکی ایجاد شده بین نقاط ورودی و خروجی است.

این اختلاف فشار ایجاد شده، باعث مکش محلول کودی به داخل لوله آب و انتقال به شبکه آبیاری می‌شود. از طریق شیرهای ونتوری می‌توانید انواع کود کشاورزی را وارد سیستم آبیاری کنید. در این سیستم نیز می‌توانید سرعت ورود محلول کودی به داخل لوله‌ آبیاری را تنظیم و کنترل کنید.

از مزایای استفاده از شیر ونتوری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نصب آسان و ساده

  • هزینه پایین در مقایسه با روش‌های دیگر

  • عدم نیاز به نیروی برق

توجه: موقع مصرف کودها در سیستم‌های آبیاری قطره‌ای، در ابتدا بدون اینکه کودی به سیستم وارد کنید، اجازه دهید (به طور مثال برای یک مزرعه که کل ساعت آبیاری آن ۵ ساعت است) مزرعه به مدت یک ساعت آبیاری شده و سپس کود را به سیستم تزریق اضافه میکنیم. در انتها هم برای اینکه مواد کودی به طور کامل از سیستم خالی شود اجازه دهید به مدت یک ساعت دیگر آب در سیستم جریان داشته باشد.

برگشت به بالا
× اگر سوالی دارید اینجا بپرسید