همه چیز درباره کشت گل کلم

به عنوانِ عضوی از خانواده کلم، گل کلم هوایِ خنکِ بهار و پاییز را دوست دارد. آنها در هوایِ گرمِ تابستان به حالتِ سکون و خواب فرو می‎روند. خانواده کلم به مقاومت در برابرِ سرما و یخبندان مشهورند. اما نسبت به دیگر اعضایِ این خانواده کمتر می‎تواند یخبندان و سرمایِ شدید را تاب بیاورد. اکثراً گل کلم به‎عنوان محصولی پاییزی رشد داده می‎شود، اما پرورش‎دهندگانِ ماهر این گیاه را هم در بهار و هم در پاییز پرورش می‎دهند. در گرمایِ اواسطِ تابستان خوب رشد نمی یابد. هر گیاه تنها یک سرِ بزرگ و سفید تولید می‎کند.

روش کاشت گل کلم

 پرورش گل کلم کمی سخت‎تر از پرورش دیگر اعضای خانواده کلم است و این بیشتر به دلیلِ نیاز به پوشاندنِ سرِ گیاه و از بین بردنِ رنگِ آن است.
برایِ محصولِ بهاری، بذرِ گیاه را ۴ تا ۶ هفته قبل از آخرین زمانِ سرما و یخبندان در خانه رشد دهید. پس از سپری شدن آخرین سرما و یخبندان جوانه‎های گیاه را در باغ بکارید. محصولِ پاییزی را می‎توانید مستقیماً در باغ بکارید. گل کلم در نورِ کاملِ آفتاب به بهترین نحو رشد می‎کند. خاک باید غنی و زهکش باشد. خاکی که کمی قلیایی باشد بهترین انتخاب است.

آبیاری بسیار مهم است. گیاه گل کلم به آبیاری منظم و متعادل نیاز دارد. اجازه ندهید خاک گیاه خشک شود. در هنگام کاشت و سپس در فواصلِ منظم به گیاه تقویت کننده بدهید.
ترکیبی از آبیاری فراوان و تقویت‎کنندگی منظم، به تولیدِ سَری بزرگ و سالم برای روش کاشت گل کلم کمک می‎کند.

سفید کردنِ سرِ گل کلم
سرِ گل کلم را می‎پوشانند تا سفید شود. این کار به دو دلیل صورت می‎گیرد. اولین دلیل این است که از تماسِ آب با سرِ گیاه و پوسیدگی و فسادِ آن جلوگیری شود. دومین دلیل این است که پوشاندن سرگیاه موجب سفیدی آن شده و عطر و طعم آن هم بهتر می شود.
پوشاندن و سفید کردنِ سرِ این گیاه باید زمانی صورت بپذیرد که جوانه سر کوچک است و ۵   تا ۱۰ سانتی‎متر قطر دارد. سر گل کلم را با برگ های زیرین آن می پوشانند. با استفاده از     ریسمان، برگ‎ها به‎صورتِ شل و آزاد دورِ سر بسته می‎شوند. به این صورتِ سرِگل کلم از آب و نور محفوظ می‎ماند، اما هوا آزادانه وارد آن می‎شود. همان‎طور که سر گل کلم رشد کرده و بزرگ می‎شود، کم کم برگ‎ها را شل‎تر کنید و در صورتِ لزوم برگ‎ها را باز  نمایید.

افات

شایع‎ترین آفت این گیاه مگس کلم و کرم کلم است. کرمِ کلم در واقع، لاروِ شب‌پره‎ای‎ است که بر رویِ گیاه تخم‎گذاری می‎کند. پروانه‎هایِ سفیدی که از باغتان دیدن می‎کنند، مجرمانِ اصلی هستند. برخی از مردم به آن‌ها پروانه‎های سفید می‎گویند. بهترین راهِ درمانِ پرورش‎دهندگانِ خانگی این است که با صفحه‎ای شفاف روی گل کلم را بپوشانند تا شب‌پره‎ها نتوانند رویِ آن تخم گذاری کنند.

بیماری‎ها
سر گل کلم مستعد فساد و پوسیدگی در هوای گرم و مرطوب است و این علت اصلی پوشاندن سر آنها است. بسیاری از مردم از این که بخواهند گل کلم بکارند می‌ترسند، برای این که فکر می‌کنند که بدقلق است، یا محصولی است که تنها کشاورزان باتجربه می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. با وجود اینکه پرورش دادن آن به نسبت برخی دیگر از محصولات خانواده کلم مشکل‌تر است، اما می‌توانید گل‌های ترد و خوش‌طعم این سبزی لذیذ را برداشت کنید.

در مورد این گیاه

برخلاف بروکلی، در هر گیاه گل کلم فقط یک سر تولید می‌شود که به آن “دلمه” می‌گویند.  سر بسیاری از گونه‌های آن، برای داشتن بهترین رنگ سفید و بوی خوب، باید سفید شوند، البته گونه‌هایی وجود دارند که سرهای به رنگ نارنجی، سبز، و یا ارغوانی تولید می‌کنند که نیازی به سفید شدن ندارند و کشت کردن آن‌ها کمی راحت‌تر است.                          برای تولید یک گل کلم خوب، باید به خاطر داشته باشید که تنش‌هایی همانند دمای خیلی بالا و یا خیلی پایین، و یا تنش‌های مربوط به آب و یا مواد غذایی، می‌تواند منجر به ایجاد گل کلم‌های بدشکل شود. پس خیلی اهمیت دارد که بهترین شرایط رشد را در اختیار گل کلم‌ها قرار دهید.

 

 

انتخاب محل کاشت

یک نقطه که آفتاب کامل دریافت می‌کند و PH آن بین 6.5 و 7 است انتخاب کنید. با نرم کردن خاک به وسیله یک چنگک باغبانی و یا بیلچه به عمق حدود 30 تا 40 سانتی‌متر، بستر کشت را آماده کنید و سپس بین 5 تا 10 سانتی‌متر کود آلی کشاورزی به آن اضافه کنید.

دستورالعمل‌های کاشت

 برای برداشت محصول در بهار، پنج الی شش هفته قبل از آخرین یخ‌بندان بهاری، دانه‌ها را در داخل خانه بکارید. نهال‌های قوی شده را دو هفته قبل از آخرین تاریخ یخ‌بندان به باغچه منتقل کنید. برای برداشت محصول در پاییز، حدود ۷۵ روز قبل از اولین یخ‌بندان پاییزی کاشت دانه‌ها را شروع کنید، و قبل از اینکه آن‌ها را در باغچه بکارید، مدتی در زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید تا برای انتقال آماده شوند.

دمای ایده‌آل روزانه برای گیاه گل کلم حدود ۱۵ درجه سانتی‌گراد است، بنابراین کشاورزان در نقاط مختلف کشور ممکن است به این نتیجه برسند که کشت این گیاه در دمای خنک پاییزی بهترین نتیجه را می‌دهد. در مناطقی که زمستان معتدل دارند، می‌توان گل کلم را برای برداشت زمستانی نیز کشت کرد. دانه‌ها را به عمق نیم سانتی‌متر در گلدان بکارید. نهال‌ها را با فاصله‌ ۴۵ تا ۶۰ سانتی‌متری از هم در زمین بکارید.

برداشت

زمان برداشت این گیاه از ۵۵ تا ۷۰ روز پس از کاشت، متغیر است. زمانی که عرض گل‌ها حدود ۱۵ سانتی‌متر و یا بیشتر است (بعضی از گونه‌ها گل‌های بزرگ‌تری تولید می‌کنند)، و قبل از اینکه دلمه‌های گل شروع به از هم باز شدن کنند (که معمولاً یک یا دو هفته بعد از تشکیل گل‌ها است) کار برداشت را انجام دهید. گل‌ها را از پایه، و با حدود ۲ تا ۵ سانتی‌متر از ساقه، ببرید.

برگشت به بالا
× اگر سوالی دارید اینجا بپرسید